Zdrowie i uroda

Rak trzustki – objawy

Rak trzustki – objawy

Obecne czasy nie sprzyjają osiągnięciu wysokiego wskaźnika żywotności w naszym społeczeństwie. Niestety pęd życia, stres, coraz większa zawartość chemii w naszym pożywieniu czy zmiany klimatu są jednymi ze składowych odpowiadających za nasz stan zdrowia. Codziennie w telewizji, radio czy wśród grona znajomych słyszy się, że ktoś zachorował lub zmarł na raka. Choroba ta nie wybiera. Zbiera swoje żniwo nie patrząc na statu społeczny danej osoby, na wiek czy również na płeć. Czy nasze babcie i dziadkowie słyszeli kiedyś co to „rak”? To wyrażenie nie było tak rozpoznawalne kiedyś. Ludzie żyli dłużej, byli bardziej zdrowsi niż w obecnych czasach. Każdy z nas zadaje sobie pytanie „skąd się to bierze”, „jakie są objawy”, „jak to leczyć” oraz wiele innych.

Rak trzustki – charakterystyka choroby

 

Rak trzustki - objawyJak się dowiadujemy z medycznych źródeł rak trzustki w USA zajmuję piąte miejsce wśród najczęstszych przyczyn śmierci, zaś w Polsce plasuję się w pierwszej dziesiątce. Zapadalność na raka trzustki jest częstsza aniżeli zapadalność na raka piersi. Lecz najgorsze są przewidywania przyszłości. ponieważ światowa organizacja Pancreatic Cancer Action Network z okazji przypadającego 15 listopada Światowego Dnia Raka Trzustki alarmuje, iż w nadchodzącym 2020 roku to właśnie rak trzustki będzie zajmował drugie miejsce przyczyn zgonów wśród nowotworów. Mimo dużych postępów w dziedzinie onkologii rak trzustki jest jedynym na świecie nowotworem z jednocyfrowym pięcioletnim wskaźnikiem przeżycia. Statystki są nieubłagalne, jedynie co czwarty chory przeżywa rok od postawienia diagnozy. Głównym powodem tej sytuacji jest brak możliwości wczesnego wykrycia raka trzustki oraz często bardzo agresywny jego przebieg. Już w chwili rozpoznania nowotwór ten jest zwykle mocno zaawansowany.

Najważniejsze jest szybkie rozpoznanie choroby

Wszyscy wiemy jak bardzo ważne jest pierwsze i szybkie rozpoznanie. Niestety duża część społeczeństwa lekceważy objawy i wyznaje zasadę „samo przyszło, samo pójdzie”, lecz warto pamiętać że życie mamy tylko jedno i nie da się go kupić za żadne skarby świata. W związku z tym warto zapoznać się z hasłem „rak trzustki – objawy”, które niejednokrotnie mogą pomóc uratować nasze życie, naszych bliskich czy również zwiększyć świadomość całego społeczeństwa.
Rak trzustki jest bardzo podstępną „bestią”. Na początku rozwoju choroby nie daje żadnych objawów. Dodatkowo symptomy nowotworu zależą w dużym stopniu od jego lokalizacji. Jednym z charakterystycznych objawów raka jest żółtaczka, która pojawia się wówczas, gdy ogniska nowotworowe obejmują odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego.
Ostry ból w okolicy jamy brzusznej może także świadczyć o zmianie nowotworowej zlokalizowanej na przykład w ogonie trzustki w związku z uciskiem na blisko zlokalizowane nerwy.

Rak trzustki – objawy

Istnieję również wiele innych mało specyficznych objawów raka trzustki, które często mylone ą z innych chorobami. Do tej grupy objawów należą między innymi:

 • brak apetytu oraz gwałtowny spadek masy ciała, nie spowodowany wzrostem aktywności fizycznej oraz diety,
 • nudności,
 • dolegliwości bólowe nasilające się między innymi podczas leżenia na plecach, które łagodnieją zaś w momencie przyjęcia pozycji siedzącej,
 • uczucie przelewania w brzuchu,
 • wzdęcia, okresowe zaparcia jak również predyspozycja do częstych biegunek,
 • odbijania,
 • wymioty,
 • nietolerancja glukozy,
 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • krwotoki z przewodu pokarmowego,
 • ogólne osłabienie organizmu,
 • anemia,
 • nagłe pojawienie się cukrzycy.

Jak widać objawy te są charakterystyczne dla wielu chorób. Nie należy więc ich bagatelizować i lepiej sprawdzić co nam dolega. Bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć!

Udostępnij