Technologia

Podstawowe zastosowanie dla głowic frezarskich

Podstawowe zastosowanie dla głowic frezarskich

Obróbka skrawaniem to wciąż najpopularniejszy sposób na przygotowanie konstrukcyjnych elementów metalowych, przede wszystkim różnego rodzaju części do pojazdów, maszyn i innych urządzeń. Dzięki frezowaniu możemy kształtować różnego rodzaju powierzchnie, dopracowujących ich poszczególne elementy. Głowice frezarskie służą przede wszystkim planowaniu i obróbce powierzchni bocznych wszelkich detali. Zwykle wyposażone są w kilka noży (płytek frezarskich) służących realizacji konkretnego zadania.

Planowanie powierzchni

Wstępny etap obróbki skrawaniem, czyli planowanie powierzchni służy nadaniu metalowemu elementowi określonych wymiarów i wstępnego kształtu. Do realizacji tego typu zadań najczęściej wykorzystuje się wyposażone w kilka płytek skrawających, charakteryzujące się dość dużą średnicą głowica frezarska. To narzędzia przeznaczone do zgrubnej obróbki wstępnej, umożliwiające frezowanie większych powierzchni. Oczywiście w sprzedaży oprócz głowic frezarskich dedykowanych planowaniu znajdziemy również ich wersje przystosowane do realizacji prac wymagających większej precyzji. Takie narzędzia mają najczęściej mniejszą średnicę, a wykorzystuje się je m.in. do obróbki bocznych płaszczyzn detali.

Korzyści ze stosowania głowic z wymiennymi płytkami

Podstawową zaletą tego typu narzędzi jest znaczące przyspieszenie wszelkich prac związanych z planowaniem materiału, czyli jego wstępną obróbką mechaniczną. Dzięki głowicy frezarskiej o dużej średnicy, z dużą liczbą płytek skrawających, możemy obrabiać większą powierzchnię materiału, co skraca czas potrzeby do wykonania określonego elementu. Oczywiście wiele w tym przypadku zależy od jakości samej głowicy oraz zastosowanych w niej płytek frezarskich. Im lepszej jakości sprzęt, tym mniejsze wibracje i brak ryzyka powstawania nieestetycznych zadziorów, które wymagają dodatkowej obróbki. Warto pamiętać, że głowice frezarskie mają wymienne płytki skrawające, w związku z czym są sprzętem niezwykle trwałym (wystarczy wymieniać płytki) i przy prawidłowej eksploatacji można korzystać z nich przez niezwykle długi czas.

Jeśli szukasz sprzętu do planowania materiałów w obróbce skrawaniem, naturalnym wyborem wydaje się inwestycja w dobrej jakości głowicę frezarską. Wystarczy dobrać model głowicy dopasowany do mocy używanej frezarki i wyposażyć w płytki frezujące odpowiadające specyfice obrabianego materiału. W ten sposób zyskujemy wytrzymałe i niezwykle efektywne narzędzie do skrawania zgrubnego oraz bardziej precyzyjnego obrabiania powierzchni bocznych mniejszych detali.

Udostępnij