Zdrowie i uroda

Typy charakteru – czyli 4 najpopularniejsze osobowości

Typy charakteru – czyli 4 najpopularniejsze osobowości

Typy charakteru u człowieka wpływają na dużą część naszego życia. To jakie podejmujemy decyzje, jak się zachowujemy i jakimi jesteśmy ludźmi. Według starożytnego greckiego lekarza, wyróżniamy 4 rodzaje osobowości

Typy charakteru – Sangwinik

Według Hipokratesa jest to osoba z natury uśmiechnięta i pogodna. Można określić ją, jako osobę, która po prostu żyje chwilą. Ma niezwykle optymistyczne podejście do życia i świata.  Świetnie odnajduje się w towarzystwie, ponieważ zawsze ma coś do powiedzenia. Nie ma również żadnych problemów z nawiązywaniem nowych znajomości i ich podtrzymywaniem, ze względu na to jak bardzo otwartą jest osobą. Lubi być w centrum zainteresowania, jest dominująca i nieco władcza. 

Taki typ charakteru wpływa bardzo pozytywnie na predyspozycje zawodowe. Dzięki temu, że posiada mocno rozwiniętą umiejętność skupienia na sobie uwagi rozmówcy, świetnie radzi sobie w pracy takiej, sprzedaż.

Choleryk

Ze względu na spory pokłady energii, jakie posiada taki typ człowieka, jest to urodzony lider. Jest osobą nastawioną do działania, dominującą, samowystarczalną i niezależną. Taki człowiek chce mieć wszystko pod kontrolą. Nie lubi podporządkowywać się innym i ciężko przyznaje im rację. Cholerycy zazwyczaj są osobami bardzo impulsywnymi. Szybko i często bez namysłu podejmują decyzje. Ma skłonności do tego, by być nieczułym w stosunku do innych. 

Osoby posiadające takie typy charakteru, idealnie odnajdą się na stanowiskach takich jak: menedżer, kierownik, prawnik, policjant czy dyrektor

Sprawdź także: Praca w Internecie – czyli jak zarobić nie wychodząc z domu?

Typy charakteru – Flegmatycy

Bardzo często określa się ich jako przeciwieństwo choleryków. Wolą oni trzymać się z boku i obserwować. nigdy nie reagują impulsywnie i pod wpływem emocji. Działają spokojnie i zawsze wyciągają wnioski. Mówi się o nich też jako introwertycy. Są to dobrzy słuchacze. Takie osoby są bardzo dyplomatyczne troskliwe i współczujące. Ich samokontrola jest na bardzo wysokim poziomie.

W pracy takie typy osobowości najlepiej czują się na takich stanowiskach, na których wszystko dokładnie jest pokazane, co mają robić. Odnajdują się w zadaniach gdzie potrzebne jest analityczne myślenie. Zawody idealne dla flegmatyków to: mediator, pisarz, pracownik naukowy czy socjolog.

Melancholik

W tym przypadku jest to przeciwieństwo sangwinika. Jego podejście do życia z reguły jest pesymistyczne. Jest bardzo zamkniętym w sobie introwertykiem. Nie lubi nawiązywać znajomości, lecz jest osobą bardzo empatyczną i sumienną. Przeżywa wiele emocji, lecz nie pokazuje ich na zewnątrz. Osoba o takim charakterze, ma skłonności do perfekcjonizmu. Ze względu na brak wiary w siebie, ma problemy z podejmowaniem decyzji.

W pracy lubi działać indywidualnie, bez presji. Dba o porządek w swoim otoczeniu. Zawody dla takich osób, to m.in.: bibliotekarz, urzędnik państwowy, czy księgowy

 Typy charakteru – Podsumowanie

Wszystkie 4 typy osobowości są bardzo różne od siebie, lecz nie dzielą się one na ludzi gorszych i lepszych. Każda z wyżej wymienionych odnajduje się lepiej w innym środowisku i podkreśla to ich wyjątkowość, ponieważ każdy poradzi sobie inaczej w danej sytuacji.

Udostępnij