Dom i wnętrze

Dlaczego mokra karma jest najlepszym rozwiązaniem dla kotów?

Dlaczego mokra karma jest najlepszym rozwiązaniem dla kotów?

Szeroka oferta kociej karmy potrafi przyprawić niejednego kociego opiekuna o zawrót głowy. Niezliczona ilość mokrej i suchej karmy w wielu wariantach smakowych i o różnych konsystencjach sprawia, że czasami trudno dokonać wyboru. Dziś przyjrzymy się bliżej mokrej karmie dla kota.

Od mruczka juniora do seniora

Koty są dość wybrednymi zwierzętami domowymi. Nierzadko zdarza się, że opiekunowi kota wydaje się, iż dokonuje wyboru idealnego pożywienia dla swojego mruczka, ale ostatecznie jedzenie to nie zostaje przez kota zaakceptowane. Ważne jest aby nie zrażać się i próbować, aż w końcu uda nam się choć częściowo poznać kulinarne gusta naszego przyjaciela. Jeśli chodzi o mokrą karmę dla kota to naprawdę jest z czego wybierać. Na rynku znajdziemy pokarmy wszelkiej maści i o różnorodnych smakach, zarówno dla małego kociaka jak i kociego seniora z problemami zdrowotnymi. Wybierać możemy choćby między jedzeniem w formie pasztetu, kawałkami mięsa w galarecie czy też w sosie.

Jakie są zalety karmy mokrej?

Karma mokra jest przede wszystkim zbliżona do naturalnej kociej diety, którą preferowały i preferują dzikie koty w swoim naturalnym otoczeniu. Karma w mokrej postaci zawiera sporo wody, tym samym stanowiąc doskonałe dodatkowe źródło nawodnienia kociego organizmu. Jest to szczególnie istotne, gdyż koty niezbyt często odwiedzają miskę z wodą. Ponadto niebagatelne znaczenie ma fakt, iż miękka karma, ze względu na swoją konsystencję, jest znacznie lepiej trawiona przez zwierzę. Dlatego jest to też idealne rozwiązanie dla zwierząt z nadprogramowymi kilogramami lub otyłością. Warto więc zainwestować w dobrej jakości karmę mokrą. Bardzo istotną cechą tego rodzaju pożywienia, zwłaszcza w kontekście kociego rozkapryszenia, jest fakt, że mokra karma dla kota ma zdecydowanie intensywniejszy smak i aromat.

Dobra, czyli jaka?

Przy wyborze mokrej karmy dla kota należy działać ostrożnie. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy wcześniej kot żywił się głównie karmą suchą, bądź też przyzwyczajony był do konkretnej marki karmy mokrej. Warto działać powoli i oferować kotu niewielkie porcję różnych mokrych karm, tak by go nie zniechęcić i jednocześnie móc na bieżąco obserwować jego wybory żywieniowe. Należy też pamiętać, że gwałtowne zmiany pożywienia mogą być przyczyną problemów trawiennych zwierzaka. Przy wyborze kociej karmy należy pamiętać zwłaszcza o tym, aby przeważały w niej składniki pochodzenia zwierzęcego i aby zawierała jak najmniej sztucznych dodatków. Mokra karma dla kota stanowi idealne rozwiązanie dla młodych osobników. Takie pożywienie jest łatwo wchłanianie i jego gryzienie nie sprawia kotkom żadnego problemu.

Udostępnij