Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać

29 maja 2019 Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać


Do niedawna, klawiatury mechaniczne były sprzętem drogim i zarezerwowanym dla profesjonalistów w dziedzinach sportów elektronicznych. Jednakże, od kilku lat klawiatury te straciły znacząco na cenie i stały się bardziej przystępne do nabycia. Nadal pozostaje jednak kwestia doboru odpowiedniego sprzętu do potrzeb użytkownika. Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?

Jaką klawiaturę mechaniczną wybrać?

Jaką klawiaturę mechaniczną wybraćPrzede wszystkim należy ustalić budżet na zakup takiej klawiatury. Ceny są bardzo różnorodne – dobrą można kupić już za 150 złotych, jednak znajdzie się też coś w segmencie bardziej profesjonalnym za więcej niż 600-700 złotych. Do niedawna, klawiatury mechaniczne były sprzętem drogim i zarezerwowanym dla profesjonalistów w dziedzinach sportów elektronicznych. Jednakże, od kilku lat klawiatury te straciły znacząco na cenie i stały się bardziej przystępne do nabycia.

Pierwszym kryterium jest odczucie wciśnięcia. Istnieją przełączniki z wyraźnym skokiem i są to głównie zielone, niebieskie i czerwone switche. Te zwykle są dosyć głośne, ale dają pełną kontrolę nad wciskanymi klawiszami – skok jest wyraźnie wyczuwalny, a użytkownik dokładnie wie, w którym momencie wcisnął klawisz. Istnieją także przełączniki liniowe. Te charakteryzują się brakiem wyraźnego skoku, są cichsze i zwykle trzeba przyłożyć większą siłę, aby aktywować konkretny klawisz. Przykładami takowych są brązowe, białe i czarne switche. Liniowe przełączniki trzeba także wcisnąć głębiej, co w pewnych sytuacjach daje poczucie pewności, gdyż dokładnie wiemy jaki klawisz wciskami i nie ma problemów z przypadkową aktywacją klawisza.

Warto zwrócić uwagę na podświetlenie klawiatury

Warto też zwrócić uwagę na podświetlenie klawiatury. Tańsze modele posiadają jednokolorowe oświetlenie wszystkich klawiszy. Warto jednak zwrócić uwagę na sposób oświetlenia. Klawisze powinny posiadać prześwitujące litery, tak aby podświetlane były dokładnie one, a nie spody klawiszy. Takie rozwiązanie daje najlepsze efekty i jest bezkompromisowym rozwiązaniem poprawiającym czytelność. Podświetlenie od spodu może zmniejszać czytelność klawiszy w słabym świetle i w pewien sposób odciągać użytkownika od samego pisania.

Jaką klawiaturę warto kupić?

Przejdźmy teraz do kwestii wyboru samej klawiatury, Na polskim rynku króluje firma Genesis, która produkuje tanie i solidne klawiatury z przełącznikami zarówno głośnymi, jak i cichymi. Popularne modele zaczynają się od kwoty 150 złotych, posiadają przełączniki hybrydowe, będące połączeniem technologii membranowej z mechaniczną. Zwykle mają też podświetlenie RGB, które daje komfort pracy w ciemności oraz możliwość personalizacji podświetlenia – każdy klawisz można podświetlić indywidualnie na dowolny kolor. Istnieją także konfigurowalne efekty, które mogą być stale aktywne lub uruchamiają się po wciśnięciu klawisza.

Dosyć popularne są także klawiatury firm takich jak Steelseries lub Razer. Posiadają one wszystkie cechy klawiatur tańszych. Są przy tym znacznie droższe, zapewniają lepszej jakości przełączniki, które wytrzymają jeszcze więcej wciśnięć i dają lepsze odczucia z wciskania klawiszy. Praktycznie wszystkie takie klawiatury posiadają konfigurowalne klawisze, do których można przypisać dowolną kombinację wciśnięć myszy i klawiatury, co może być przydatne w grach. Ceny takich klawiatur zaczynają się od 600-700 złotych. Jest to wydatek znacznie większy i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Po tej lekturze nikt nie powinien mieć problemu z doborem klawiatury do swoich potrzeb. Warto zainwestować raz, a porządnie i cieszyć się z korzyści idących za technologią przełączników mechanicznych. Nie będziecie zawiedzeni!

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Porównanie ofert wirtualnych biur w Warszawie
reklama firmy online
praca online

Jesteś zainteresowany reklamą?