Biznes i Finanse

Tajemniczy klient – opis zawodu

Tajemniczy klient – opis zawodu

Praca jako tajemniczy klient to zajęcie dla osób, które mają trochę wolnego czasu i szukają dodatkowego zatrudnienia. Elastyczne godziny pracy, dobre zarobki i nieskomplikowane zadania to główne powody, dla których wiele osób decyduje się na taką pracę.

Tajemniczy klient – czym się zajmuje?

Jest to pracownik, którego zadaniem jest sprawdzanie jakości obsługi klienta i ogólnego działania sklepu. Właśnie dlatego, takie stanowiska często oferowane są w dużych firmach, zwłaszcza o profilu usługowo-handlowym. Tylko w taki sposób, duże przedsiębiorstwa, są w stanie kontrolować nie tylko, na jakim poziomie działa obsługa klienta, ale również jak kadra pracownicza radzi sobie np. z eksponowaniem produktów. Efektem pracy takiej osoby jest dokładny raport wraz ze wszystkimi widocznymi uchybieniami.

Z całą pewnością praca jako audytor nie jest trudnym zajęciem, lecz wymaga ona od zatrudnionej osoby spostrzegawczego oka oraz obserwowania tego, co dzieje się dookoła niej. Nie potrzeba tutaj żadnego specjalnego wykształcenia. Wystarczy, że zainteresowana osoba zapozna się ze wskazówkami i wytycznymi dotyczącymi pracy oraz rzetelnie będzie wykonywać polecenia swojego pracodawcy.

tajemniczy klient

Kto może pracować jako tajemniczy klient?

Warto zaznaczyć, że z pewnością nigdzie nie uda się znaleźć tej pracy na pełen etat. Kontrole, jakich dokonuje tajemniczy klient odbywają się dość sporadycznie. Zazwyczaj mają miejsce, kiedy zostaje przyjęty nowy pracownik. Oczywiście wszystko zależy od firmy, ale żadna nie zagwarantuje takiej pracy jako stałej. 

Zależnie od prowadzonej działalności, do takiej pracy potrzebne są osoby w różnym wieku. Od emerytów po studentów, czy nawet dzieci. Tutaj liczą się kompetencje, takie jak spostrzegawczość, zaangażowanie, komunikatywność, zdolność dostosowania się do sytuacji i nie raz odporność na stres.

Sprawdź także: Reklama firmy – czyli jak skutecznie wypromować swój biznes

Gdzie szukać takiej pracy?

Większość firm, poszukujących osób do takiej pracy, korzysta z zewnętrznych firm. W szczególności mowa tutaj o agencjach pracy tymczasowej. Oferty o takim charakterze znajdziemy oczywiście na wszelkiego rodzaju portalach z ogłoszeniami pracy. Warto jest zarejestrować się w jak największej ilości baz danych firm. Dzięki temu otrzymamy więcej zleceń. Ważne jest, aby sprawdzać, czy dana firma działa uczciwie. Właśnie dlatego, w pierwszej kolejności warto wybrać się do agencji pracy.

Podsumowanie 

Tajemniczy klient, to typowa praca, którą można wykonywać dorywczo w wolnym czasie. Ze względu na możliwość bliższego poznania działania konkretnej firmy, sprawia, że może okazać się bardzo ciekawa i interesująca. Fakt, że istnieje możliwość zarobku na czynnościach, które praktycznie każdy z nas wykonuje codziennie wygląda dość optymistycznie. 

Doświadczeni audytorzy często otrzymują dużo bardziej rozbudowane zlecenia. Mowa tutaj m.in.: o sprawdzeniu nowych zabiegów w spa czy ocenieniu jakości ekskluzywnego hotelu. Dzięki temu istnieje szansa na zrobienie rzeczy lub skorzystanie z usług, z których normalnie nie mielibyśmy okazji skorzystać.

Udostępnij