Dom

Deska serów – jak przygotować ją w prawdziwie włoskim stylu? Praktyczne porady!

Deska serów – jak przygotować ją w prawdziwie włoskim stylu? Praktyczne porady!

Przygotowujesz przyjęcie na którym pojawią się miłośnicy włoskiej kuchni? Z pewnością zrobi na nich wrażenie poprawnie przygotowana deska serów! Sery podpuszczkowe miękkie i twarde z różnych regionów włoch, podane w towarzystwie idealnie dobranych dodatków i win – czego chcieć więcej! Dowiedz się jak podawać sery włoskie w formie deski serów – to nie takie proste!

Deska serów – wybór tematyki

Przygotowanie deski serów nie polega na wejściu do sklepu oferującego sery podpuszczkowe i kupieniu ,,czego popadnie” w dużej ilości! Mimo że deska serów to technicznie prosta kulinarna kompozycja – pokrój, połóż, podaj – do jej przygotowania potrzeba pewnej dozy wiedzy i ustalonej na początku koncepcji. Przed zakupami trzeba zdecydować – stawiamy na różnorodność i będzie to deska prezentująca sery z różnych stron świata, ciekawa i zapamiętywalna? Drugą opcją jest tematyczna deska serów na której wylądują na przykład tylko sery włoskie z różnych regionów. Taka deska świetnie przedstawi słoneczną Italię od najsmaczniejszej strony! Skompletuj ją więc na https://kuchnia-wloska.com.pl/category/parmezan-i-sery.  

Deska serów – ile gatunków?

Na desce serów powinny znaleźć się 3 do maksymalnie 6 gatunków. Mało? Doliczmy do tego dodatki i wina! Sery należy ułożyć zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara – od najbardziej łagodnych po pikantne, intensywne rodzaje. Nie mogą się ze sobą stykać! Ponadto, bardzo aromatyczne rodzaje serów włoskich czy francuskich najlepiej podać na osobnej desce, aby zapachy nie mieszały się ze sobą zakłócając doznania degustujących. 

Położenie na desce serów zbyt dużej liczby gatunków nie jest dobrym pomysłem. Sześć to absolutne maksimum, w restauracjach kucharze zwykle zatrzymują się na pięciu. Taka kompozycja rzadko kiedy stanowi główne danie – ma być raczej uzupełnieniem romantycznej kolacji czy obiadu w towarzystwie. Kolejna sprawa – sery są bardzo sycące dzięki wysokiej zawartości białka i tłuszczu. Łatwo się nimi przejeść, a nie o to chodzi w degustowaniu! Ponadto, jeżeli objemy się serami nie docenimy wykwintnych dodatków i win, bo intensywność mlecznych arcydzieł przytłoczy nasze kubki smakowe.

Jak skomponować deskę serów? Rodzaje serów do degustacji

Kiedy już ograniczymy ,,pulę serów” tematyką stajemy przed prawdziwym wyzwaniem. Jakie gatunki tych wspaniałych przysmaków zaserwować gościom, skoro możemy wybrać tylko kilka? 

Przyjmuje się, że deska serów powinna pozwalać skosztować sera twardego, półtwardego oraz miękkiego – to absolutna podstawa! Dobrze jeśli nasi goście będa mogli skosztować zarowno sera pikantnego jak i łagodniejszych twarogowych, a także aromatycznych, przerośniętych pleśnią rodzajów. Przypominamy o konieczności ułożenia ich zgodnie z ruchem wskazówek zegara – od najłagodniejszego do najintensywniejszego. Powód jest prosty i nie chodzi o zasady savoir-vivre. Przytłoczenie kubków smakowych pikantnymi, ,,ciężkimi” smakami nie pozwoli chwilę później docenić subtelnych nut rodzajów łagodnych!

Pamiętajmy, że sery powinny być pokrojone w taki sposób jaki ,,lubią najbardziej”. Dzięki temu zachowają swój kształt, a deska serów poza smakiem musi być bogata także pod względem estetycznym.

Ważne zasady podawania deski serów

Po skomponowaniu idealnej deski serów należy też idealnie ją podać! Nie zapomnij o kilku niżej wymienionych kwestiach.

Skąd goście mniej zaznajomieni z zasadami degustacji serów mają wiedzieć od którego kawałka zacząć? Twoją rolą jako gospodarza jest zasugerowanie właściwego startu. Jeżeli w dodatku opowiesz o każdym gatunku lub przygotujesz karteczki z opisami gatunków, będzie wręcz idealnie! 

Niejadalne skórki serów najlepiej usunąć jeszcze przed podaniem deski. Nie są potrzebne, a mogą wręcz sprawić problem gościom nieznającym danego gatunku. Do serów miękkich, twardych i półmiękkich powinniśmy zapewnić różne noże. Ostatnia sprawa – nigdy nie podawaj serów wyjętych prosto z lodówki. Serwować je należy tylko w temperaturze pokojowej!

Udostępnij