Podróże i rozrywka

Survival, jako niecodzienne męskie hobby. Cechy charakterystyczne survivalu i ich rodzaje

Survival, jako niecodzienne męskie hobby. Cechy charakterystyczne survivalu i ich rodzaje

Każdy mężczyzna potrzebuje chwili dla siebie, spełnienia marzeń, a także odreagowania i relaksu. Wielu z nich wybiera bierne spędzanie czasu, inni wolą aktywnie spędzać czas. Wśród popularnych zajęć znajdują się różnorakie sporty, jak również wyprawy myśliwskie czy biwaki. Dla wielu osób niezwykłym przeżyciem jest organizowanie i uczestniczenie w obozach przetrwania czy ekstremalnych wypadach. Czym są tego rodzaju aktywności? Jakie rodzaje sztuki przetrwania można wyróżnić?

Sztuka przetrwania – cechy charakterystyczne

Męskie hobby niekiedy wykracza poza ramy spokojnego sportu czy aktywności. Wielu panów potrzebuje przeżyć niezwykłą przygodę związaną z adrenaliną i niecodziennym wyzwaniem. Jednym z takich sprawdzianów jest uczestnictwo w wyprawach survivalowych. Lecz czym właściwie jest survival i jakie są jego cechy charakterystyczne? Dlaczego jest tak lubiany przez aktywne osoby?

Survival to powszechnie mówiąc sztuka przetrwania, której towarzyszą gromadzenie wiedzy i wiadomości oraz wykorzystywanie jej w praktyce. Informacje te dotyczą przetrwania w niecodziennych, ekstremalnych i ciężkich warunkach. Zainteresowaniu towarzyszy gromadzenie odpowiedniego sprzętu, wyposażenia i akcesoriów powiązanych tematycznie. Mogą to być buty taktyczne, nóż myśliwski czy krzesiwa. Sztuka ta stała się jedną z form turystyki i rekreacji, a jej elementy wykorzystywane są również w jednostkach wojskowych oraz oddziałach służb specjalnych.

Rodzaje sztuki przetrwania

Męskie hobby, jakim są wyprawy survivalowe zjednoczyły wielu odważnych i ciekawych ludzi. Zamiłowanie do niecodziennych podróży oraz ekstremalnych przeżyć spoiło ze sobą wiele charakterów, które wyrażane są w wieloraki sposób. Survival można podzielić na kilka odłamów, których celem jest dostosowanie się do odpowiednich warunków i zasad. Wśród najbardziej popularnych form przetrwania można wyróżnić:

 • survival militarny – gromadzący umiejętności wojskowe. Ten rodzaj sztuki przetrwania wykorzystywany jest w turystyce oraz jako szkolenie i utrzymanie sprawności fizycznej żołnierzy.
 • survival zielony – celem tej sprawności jest umiejętność wytrwania i samodzielnej egzystencji w ekstremalnych warunkach poza cywilizacją. Może on przygotowywać do zachowania się w warunkach klęsk żywiołowych takich, jak powodzie, huragany czy katastrofy komunikacyjne.
 • survival miejski – działania w warunkach metropolii, skierowane na szukanie rozwiązań wśród uwarunkowań społecznych.

Wyposażenie survivalowca

Każdy typ i odmiana sztuki przetrwania niesie za sobą obowiązek poznania pewnych zasad i nabycia specjalistycznych umiejętności. To niezwykłe męskie hobby związane jest również z gromadzeniem i tworzeniem wyjątkowego wyposażenia i ciekawych akcesoriów. Co wchodzi w skład wyposażenia związanego z przetrwaniem w niecodziennych warunkach?

Podstawowymi elementami asortymentu są:

 • strój – maskujący, ciepły, nieprzemakalny, wiatroodporny, wygodny,
 • buty taktyczne.
 • plecak,
 • zapałki lub zapalniczka, krzesiwo,
 • gwizdek,
 • nóż survivalowy,
 • stalowa butelka na wodę,
 • apteczka,
 • sznurek,
 • opaski zaciskowe, wiele innych.

Udostępnij