Zdrowie i uroda

Jak czyścić uszy

Jak czyścić uszy

Czyścisz uszy patyczkiem? Czas z tym skończyć, ponieważ możesz sobie tylko zaszkodzić. Pamiętaj, że zdrowe uszy potrafią oczyścić się samodzielnie i wymagają naprawdę nieznacznej pomocy. Czasami konieczne może być jednak usunięcie nadmiaru zalegającej wydzieliny. Istnieje wiele metod, które są o wiele bezpieczniejsze i bardziej skuteczne niż popularne patyczki. Dowiedz się, jak czyścić uszy.

Parafina dla każdego

Parafina jest jedną z najbezpieczniejszych metod oczyszczania uszu, ponieważ nie wywołuje reakcji alergicznych. Rozgrzej parafinę do temperatury zbliżonej do 36,6 stopni Celsjusza, a następnie wpuść kilka kropli do ucha. Upewnij się, że parafina może swobodnie wypłynąć z ucha. Zabieg należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu. Na rynku pojawiły się również specjalne świeczki, które pomagają w wyczyszczeniu uszu. Podgrzana świeczką woskowina nabiera płynnej konsystencji i swobodnie wycieka z uszu. Świecowanie uszu to sprawdzona metoda, znana od dawna i zdecydowanie powracająca do łask.

Spray z apteki

W aptece możesz również zakupić specjalne produkty przeznaczone do czyszczenia uszu. Są to w pełni bezpieczne produkty przygotowane przez specjalistów. Preparaty dostępne w aptekach służą do zmiękczenia i usunięcia nadmiaru nagromadzonej w przewodzie usznym woskowiny. Warto zapytać farmaceutę o poradę dotyczącą wyboru właściwego sprayu. Wiele specyfików nadaje się również dla dzieci. Nigdy nie kupuj produktów do uszu z nieznanych stron internetowych. Zakup w aptece to gwarancja bezpieczeństwa.

Woda lub woda z mydłem

W przypadku braku jakichkolwiek problemów z nadmiarem woskowiny, ciepła woda lub woda z mydłem w zupełności powinny wystarczyć do zachowania schludnego wyglądu. Taka metoda jest w pełni bezpieczna i zdecydowanie wystarczy do zachowania podstawowej higieny uszu.

Zabieg płukania uszu u laryngologa

To raczej ostateczność, jednak warto od czasu do czasu się na niego zdecydować, zwłaszcza jeśli zauważysz u siebie problemy ze słuchem czy też uczucie zatkanych uszu. Zabieg jest szybki, nieskomplikowany i bezbolesny. W przypadku podejrzenia zapalenia ucha lub infekcji laryngolog może zalecić inne zabiegi, które jednak również nie należą do bolesnych.
Dlaczego nie należy używać patyczków do uszu?

Jak czyścić uszy?

Jak czyścić uszyPatyczki do uszu to nadal najpopularniejsza metoda czyszczenia uszu. Powinno się stosować je tylko do oczyszczania małżowiny usznej, bez ingerowania w przewód słuchowy. Nieprawidłowe stosowanie patyczków może spowodować wepchnięcie woskowiny czy też uszkodzenie przewodu słuchowego. Istnieje również możliwość, że patyczkiem usunie się zbyt dużo woskowiny, organizm zacznie produkować jej więcej, co może doprowadzić do zatkania uszu. Pamiętaj, że woskowina to naturalna wydzielina, której zadaniem jest ochrona błony bębenkowej oraz skóry w przewodzie słuchowym. Stosuj patyczki tylko do oczyszczania małżowiny, dzięki czemu będziesz czuć się komfortowo w towarzystwie.

Udostępnij