Biznes

Jak wygląda praca kasjera?

Jak wygląda praca kasjera?

Według danych z 2021 roku w Polsce działa prawie 400.000 punktów handlowych, które zajmują się sprzedażą towarów lub usług. To sprawia, że praca kasjera jest bardzo popularnym zawodem w kraju nad Wisłą. Wiele osób postrzega ją jako stosunkowo łatwe zajęcie, niewymagające specjalistycznego wykształcenia, ale jednocześnie nudne i niewdzięczne. Aby uniknąć rozczarowań, przed podjęciem pracy jako kasjer warto zaznajomić się z potencjalnym zakresem obowiązków, wymaganiami pracodawców oraz realnymi zarobkami i perspektywami rozwoju w tym zawodzie.

Na czym polega praca kasjera?

Kasjer to osoba, która zajmuje się obsługą klienta w sklepie lub lokalu usługowym, pozostając z nim w bezpośrednim lub pośrednim kontakcie. Stanowisko to obejmuje również obsługę kasy fiskalnej oraz wystawianie faktur. Warto podkreślić, że ze względu na uczestnictwo w obiegu pieniędzy na kasjerach spoczywa odpowiedzialność materialna. Dlatego też muszą być oni w pełni skoncentrowani w czasie wykonywania swoich obowiązków na kasie. W przeciwnym razie ewentualne braki w przepływie pieniędzy będą musieli pokryć ze swojej pensji. Praca kasjera to również szeroko rozumiana pomoc klientowi, np. przyjmowanie reklamacji, zwrotów, a także profesjonalne doradztwo. Niektórzy pracodawcy rozszerzają obowiązki osób zatrudnionych na tym stanowisku o wykładanie towaru, dbanie o jego jakość oraz ekspozycję. Należy zaznaczyć, że zakres pracy kasjera może nieznacznie różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia. Inne obowiązki ciążyć będą na pracownikach małego sklepu osiedlowego, a inne na osobach zatrudnionych w marketach lub dyskontach.

Jakie są wymagania na stanowisko kasjera?

Kasjer może zostać zatrudniony w różnego rodzaju sklepach oraz lokalach usługowych, czyli wszędzie tam, gdzie sprzedawane są towary lub usługi. Niemal każdy może spróbować swoich sił w tym zawodzie. W większości ofert pracy znaleźć można informacje o:

  • wymaganym wykształceniu – najczęściej wystarczy wykształcenie zawodowe lub średnie,
  • doświadczeniu – wiele firm oferuje wakaty dla osób bez wcześniejszej praktyki,
  • wieku pracowników – punkty handlowe zwykle rekrutują zarówno młodych, jak i starszych kandydatów,
  • potrzebnych umiejętnościach – sprawna obsługa kasy fiskalnej jest niewątpliwym atutem na tym stanowisku,
  • pożądanych cechach charakteru – kasjer powinien być opanowany, cierpliwy oraz doskonale radzić sobie w sytuacjach stresowych spowodowanych przez nieoczekiwane zdarzenia,
  • dyspozycyjności – ze względu na charakter pracy zmianowej, przyszli pracownicy muszą być przygotowani na spędzanie niektórych wieczorów lub weekendów w pracy.

Poszukując pracy na tym stanowisku, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z ofertami dotyczącymi miejsc lub lokali, które związane są z zainteresowaniami danej osoby, np. ktoś, kto interesuje się technologią może doskonale odnaleźć się w sklepie z elektroniką. Dzięki temu pracownik będzie w stanie lepiej doradzać klientom, a także będzie mógł rozwijać swoją pasję w pracy. Osoby zainteresowane modą lub dbaniem o urodę z powodzeniem mogą zaś realizować się jako kasjer w sklepie odzieżowym, drogerii lub perfumerii. Ofert pracy na stanowisko kasjera najłatwiej szukać w Internecie. Istnieje wiele portali, na których pracodawcy zamieszczają ogłoszenia o wakatach. Szukając zatrudnienia, nie warto zapominać jednak o tradycyjnych sposobach pozyskiwania pracowników – wiele małych sklepów rozpoczyna poszukiwania od wywieszenia kartki na drzwiach wejściowych do lokalu.

Ile zarabia kasjer i jaka może być jego ścieżka kariery?

Zarobki kasjera zależą od wielu czynników, m.in. od stażu pracy oraz firmy, która go zatrudnia. Początkujący pracownicy mogą liczyć na pensję oscylującą wokół pensji minimalnej. Po kilku latach ich zarobki mogą osiągnąć ponad 3400-3500 zł brutto. Warto podkreślić, że sieci handlowe często oferują swoim pracownikom dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka medyczna, karnet na siłownię lub bony świąteczne, co może pomóc zaoszczędzić pewną część dochodów. Wiele osób uważa jednak, że praca jako kasjer nie jest rozwojowa. Nic bardziej mylnego. Pracownik może awansować na wiele stanowisk mniej lub bardziej związanych z obsługą klienta. Osoba rozpoczynająca swoją pracę jako kasjer ma szansę przejść na stanowisko starszego kasjera, następnie specjalisty, a nawet zostać kierownikiem całego zespołu. Z tego względu warto brać udział w wielu szkoleniach, które pomogą zyskać dodatkowe kwalifikacje i umiejętności, a także zbudują sieć przydatnych kontaktów w branży.

Ze względu na dużą liczbę punktów handlowych i usługowych na mapie Polski kasjer to jeden z najpotrzebniejszych zawodów. Wysoka rotacja pracowników sprawia, że nawet 30% ofert pracy pojawiających się na internetowych portalach dotyczy właśnie tego stanowiska. Osoby, które nie boją się kontaktu z ludźmi, dobrze odnajdują się w szybko zmieniającym się środowisku, a praca fizyczna oraz zmianowa nie stanowi dla nich problemu mają szansę doskonale odnaleźć się w tym zawodzie.

Udostępnij