Biznes

Network marketing co to i w jaki sposób działa?

Network marketing co to i w jaki sposób działa?

Network marketing – co to jest? Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, jak funkcjonuje taki biznes. W jaki sposób zacząć taką działalność, czy warto się nią zainteresować i czy rzeczywiście działa? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Czym właściwie jest Network Marketing?

Marketing sieciowy to model biznesowy, który polega na budowania działalności od podstaw. Działa opierając się na modelu MLM (Multi Level Marketing), czyli marketingu wielopoziomowym. 

Polega na sprzedawaniu produktów przez niezależnych przedstawicieli firmy oraz budowaniu struktur biznesowych poprzez wprowadzanie nowych członków do organizacji. W taki sposób członkowie otrzymują prowizję nie tylko od sprzedanych przez siebie produktów czy usług, ale także od sprzedanych dóbr od innych osób.

Zarobki zależne są od zaangażowania tych członków w biznes. Osoby, które zostały przyjęte  do firmy najwcześniej zajmują się większą ilością zadań i szybko awansują na wyższy stopień.

Network marketing – co to i jak zacząć ?

Osoba zaczynająca w MLM zazwyczaj nie ma zielonego pojęcia o sposobie jego działania. Ważne, aby na początku zastanowić się, co chce się robić i dlaczego. Dopiero później należy pomyśleć, jak to zrealizować. 

Sprawdź także: Dochodowy biznes – w co warto zainwestować?

Wyznaczenie celu

Jest to najważniejszy element przy rozpoczynaniu pracy w marketingu sieciowym. Pomijając ten etap nie jesteśmy w stanie wykonać kolejnych kroków. 

Aby ustalić swój cel warto użyć metody S.M.A.R.T, według której powinien on być: 

  • Sprecyzowany – jasno i konkretnie przedstawiony
  • Mierzalny – możliwy do określenia w ramach liczbowych
  • Atrakcyjny – powinien być motywujący i pobudzający do działania
  • Realny – możliwy do zrealizowania, przy wykorzystaniu posiadanych zasobów
  • Terminowy – termin jego wykonania powinien być konkretnie określony konkretną datą

Stworzenie listy kontaktów 

Działanie network marketingu opiera się na relacjach i komunikacji międzyludzkiej. Budując sieć kontaktów, powinniśmy przygotować arkusz, który ułatwi nam ten proces. Oprócz podstawowych danych o potencjalnych członkach zespołu, mogą się tam znaleźć również dodatkowe informacje, które pozwolą wyłonić najlepszych kandydatów na współpracowników.

Na takiej liście oprócz najbliższych przyjaciół, powinni się znaleźć również znajomi z poprzednich lat. W tym celu warto przejrzeć kontakty z telefonu i poczty e mail czy znajomych z portali społecznościowych. 

Umawianie spotkań

Zdecydowanie jest to najtrudniejsza część. Rozmówca z pewnością będzie obawiał się, namawiania do współpracy, przy użyciu technik sprzedaży bezpośredniej. 

Właśnie dlatego, już na samym początku warto zaznaczyć, że spotkanie ma charakter informacyjny i w żadnym stopniu do niczego nie zobowiązuje. 

Network marketing – co to jest? Jak wygląda taka praca? Podczas prezentacji, rozmówca powinien dostać odpowiedź na te pytania. 

Informacje powinny być zwięzłe i konkretne. Dobrze jest również angażować rozmówcę do zabrania głosu ii zachęcać do wyrażania swojego zdania. Nie można dopuścić do tego, aby biernie słuchał prezentacji.

Network marketing – co to? Podsumowanie

Network Marketing jest rozwiązaniem, które posiada zalety i wady. Warto jest uważnie przyjrzeć się temu modelowi i przeanalizować, w jaki sposób firma miałaby funkcjonować. Bardzo ważne w tej pracy są umiejętności interpersonalne, ponieważ kontakt z ludźmi jest tutaj najważniejszy. 

Niestety zawsze istnieje ryzyko, że zbudowana przez nas grupa pewnego dnia zniknie i będziemy musieli szukać nowych ludzi do współpracy.

Udostępnij