Dom

Dlaczego warto jest spawać metodą TIG?

Dlaczego warto jest spawać metodą TIG?

Wiele osób, które regularnie spawają, zauważyły na pewno fakt, że często spawy nie są najlepsze i szybko przestają być skuteczne. Jeśli tak jest i to, co spawamy, bardzo szybko zaczyna się niszczyć, to powinniśmy rozważyć to, czy nie powinniśmy zacząć używać innej metody spawania. Zmianie metody spawania może przynieść wiele korzyści nie tylko dla samej skuteczności spawów, ale także ze względu na czas, który będziemy musieli poświęcić na spawanie. Bardzo ciekawą metodą spawania jest TIG. Wymaga ona od nas kilku dodatków, które będziemy musieli kupić, jednak jest ona nie tylko skuteczna, ale i bardzo trwała. Poza jednak samą spawarką inwertorową będziemy musieli się także wyposażyć w uchwyty TIG, dzięki którym będziemy mogli bez problemu wszystko spawać. Musimy jednak pamiętać o tym, że spawarki tego typu, pomimo że są o wiele dokładniejsze i efekt nimi uzyskiwany jest ogólnie lepszy, to nie oznacza, że będą one najlepsze do każdego rodzaju pracy.

Dlaczego ważne jest, żeby zainwestować w dobrego rodzaju uchwyty TIG?

Bardzo często ludzie chcąc zaoszczędzić, decydują się na to, żeby do drogiego sprzętu dokupić niskiej jakości akcesoria. Nie jest to jednak rozsądna decyzja ze względu na to, że kupując np. niskiej jakości uchwyt TIG do spawarki TIG, ucierpi na tym jakość wykonywania spawów przez maszynę. Dlatego bardzo ważne jest, żeby kupując spawarkę wysokiej jakości, nasz uchwyt TIG nie odstawał od niego wykonaniem. Nie dotyczy to jednak tylko uchwytów, ale całości tego, co kupujemy. Jeśli wydaliśmy dużo na spawarkę, to nie łudźmy się, że będziemy mogli zaoszczędzić na reszcie. Bardzo często, jeśli nie chcemy zbyt dużo wydawać, bardziej opłaca się kupić średniej ceny spawarkę oraz średniej jakości akcesoria. Pamiętajmy, jeśli kupimy średniej jakości akcesoria do drogiej spawarki, to prawdopodobnie bardzo ograniczymy jej potencjał.

Dlaczego warto, jest używać spawarek TIG?

Choć nie będziemy wszędzie wykorzystać spawania metodą TIG, to w wielu wypadkach należy zastanowić, czy nie byłoby to opłacalne. Do zalet tej metody należy między innymi:

  • spawanie cienkich blach nie będzie dla nas stanowić żadnego problemu
  • metoda ta pozwala na uzyskanie bardzo czystego rodzaju spawu
  • łatwość kontroli nad jeziorkiem spawalniczym, a także nad ciepłem
  • nie powoduje rozprysków na metalu
  • bardzo łatwy w kontroli przez osobę sprawującą
  • korzystanie z tej metody i sprzętu pozwala nam na zautomatyzowanie całego procesu.
  • możliwość spawania prawie wszystkich rodzajów stopu i metalów, w każdej możliwej i dostępnej dla nas pozycji

Udostępnij