Sprawowanie opieki nad osobami starszymi może stać się stałym źródłem dochodu, zajęciem na wiele lat. Na bardzo dobre zarobki można liczyć ze strony niemieckich pracodawców, którzy doceniają zaangażowanie polskich opiekunek. Oczywiście tego typu zajęcie nie jest dla każdego, wymagane są pewne kwalifikacje i cechy osobowościowe. Mając potrzebne predyspozycje, można stać się dobrym opiekunem i rzetelnie wykonywać ten zawód, dzięki czemu obie strony będą zadowolone.
Opieka Niemcy nad osobami starszymi cieszy się coraz większą popularnością – z czego to wynika?
Opieka seniora w Niemczech okazuje się być bardzo dochodowym zajęciem, można liczyć na uzyskanie legalnego zatrudnienia i atrakcyjnego wynagrodzenia za świadczone usługi. Stawki za analogiczną pracę w Polsce są aż kilkukrotnie niższe, opiekunka w Niemczech jest zdecydowanie bardziej doceniana przez pracodawcę i otrzymuje godziwą płacę. Kolejną zaletą pracowania za granicą jako opiekunka dla osoby starszej jest możliwość poznania kultury kraju i zdobycia doświadczenia zawodowego. Obecnie jest ono bardzo często ważniejsze od wykształcenia, dlatego zawsze będzie mile widziane w CV i ułatwi w przyszłości znalezienie zatrudnienia na preferowanym stanowisku. Opiekunki w Niemczech cenią sobie to zajęcie także ze względu na to, że daje ono dużą satysfakcję i poczucie, że robi się coś dobrego dla drugiej osoby, która tego potrzebuje. Taki wyjazd będzie też okazją na podszkolenia języka obcego, bo można mieć styczność z nim w naturalnych codziennych sytuacjach, czego nie zapewni nawet najlepszy kurs językowy, za który trzeba jeszcze dodatkowo zapłacić.
Jaka powinna być opiekunka osób starszych Niemcy, czego się od niej wymaga?
Opiekunki osób starszych nie muszą mieć wyższego wykształcenia, ale dobra znajomość języka niemieckiego i doświadczenie to główne wymogi. Wiele osób miało już okazję opiekować się członkiem rodziny, co już może być wystarczające do otrzymania zatrudnienia. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie zawodowe, czyli profesjonalna opieka osób starszych. Z poziomem znajomości języka niemieckiego bywa różnie – bardzo często wystarczy, że opiekunka posługuje się językiem obcym w stopniu komunikatywnym, nie ma problemów ze zrozumieniem podopiecznego i wysławianiem się, swobodnie porozumiewa się w sprawach codziennych. Mile widziany będzie przykładowo wolontariat z zakresu opieki czy doświadczenie pielęgniarskie. Oczywiście nie jest to wymagane, ale stanowi dodatkowy atut, pozwalający na zdobycie lepiej płatnej posady. To samo można powiedzieć o prawo jazdy, warto je mieć, ale nie trzeba. Czasem jest wymagane do wykonywania pracy – robienie zakupów, zawożenie seniora do lekarza itd.
Pomocne w zdobyciu dobrze płatnej pracy okazują się różne kursy opieki typu pierwsza pomoc i inne. Uwagę zwraca się także na usposobienie opiekunki dla seniora. Powinna ona wyróżniać się empatią i wrażliwością, być cierpliwa i asertywna. Znaczenie ma komunikatywność, pracowitość, odpowiedzialność, optymizm, życzliwość, chęć niesienia pomocy innym, kreatywność, szybka adaptacja do nowych warunków, odporność na stres.