Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Tatuaż w stylu japońskim – jak właściwie go pielęgnować?

30 marca 2022 Tatuaż w stylu japońskim

Sztuka tatuażu w Japonii znana jest od wieków, a pierwsze wzmianki o ozdabianiu ciała przez arystokratów pochodzą z III w. n.e. W późniejszym okresie tatuaże były utożsamiane z karą, piętnem, a także symbolem przestępców. Jednak współcześnie tatuaż nie kojarzy się jedynie z Yakuzą, bo wielu Japończyków chętnie się tatuuje, choć w tej kulturze zwykli ludzie tatuaży nie eksponują i robią je w niewidocznych miejscach, ponieważ źle kojarzą się one starszemu pokoleniu, a w Japonii starsze pokolenie niezwykle się szanuje. W Europie wiele osób jest zafascynowanych tatuażami w stylu japońskim. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak je pielęgnować, ale dowiecie się też jakie są popularne motywy i techniki.

Tatuaże w stylu japońskim – jak się je wykonuje?

Są dwa sposoby wykonania tatuaży w stylu japońskim tradycyjny, który raczej można wykonać jedynie w Japonii oraz nowoczesny, czyli z użyciem maszynki elektrycznej do tatuażu. Tatuaże w stylu japońskim to irezumi oraz horimono. Tradycyjna technika wykonywania tatuaży nosi nazwę tebori. Zaczerpnięta jest ze sztuki tworzenia drzeworytów i polega na nacinaniu powierzchni i wpuszczaniu tuszu. Używa się igły z bambusową lub metalową rurką. Taka technika jest bardziej bolesna i przeznaczona dla najbardziej wytrzymałych. Równie dobrze może prezentować się tatuaż wykonany maszynką elektryczną, jeśli sprzęt jest w rękach specjalisty. W tatuażach japońskich najczęściej stosuje się kolory takie jak czerń i czerwień. Ten pierwszy kolor w kulturze japońskiej odnosi się bowiem do doświadczenia, mistrzostwa i profesjonalizmu. Z kolei czerwień to kolor, który ma przynosić szczęście. Oczywiście tatuaże japońskie wykonuje się także kolorowymi tuszami, zarówno kolorami podstawowymi, jak i mieszaniną tych barw. Trzeba pamiętać, że tatuażysta zabezpiecza tatuaż już po jego wykonaniu. Najpierw oczyszcza ranę zwykłą wodą. Następnie używa delikatnego żelu do mycia tatuażu, osusza go jednorazowym ręcznikiem, a następnie nakłada na niego krem przyspieszający gojenie i owija specjalną folią paroprzepuszszalną do tatuażu. Każda osoba wytatuowana powinna zaopatrzyć się w pełny zestaw do tatuażu zapewniający dobrą pielęgnację w czasie gojenia.

Jakie motywy wśród tatuaży w stylu japońskim są popularne?

Jeśli interesują Cię japońskie tatuaże, to na pewno zastanawiasz się nad wyborem motywu. Nie są to napisy składające się z tradycyjnych japońskich znaków, a raczej motywy związane z przyrodą. Popularne są tygrysy, ryby koi, smoki, a także kwiaty wiśni. Tygrys jest symbolem siły i powodzenia. Smok symbolizuje mądrość, wiedzę i odwagę. Karp koi utożsamia cechy takie jak upór i konsekwencja. Kwiat wiśni będzie bardziej subtelnym odpowiednikiem czaszki. Symbolizuje bowiem przemijalność i kruchość życia. Oczywiście modne są także ludzkie postaci w japońskich strojach.

Jak dbać o tatuaż w okresie gojenia? O czym należy pamiętać i co powinien zawierać pełny zestaw do tatuażu?

Aby przedstawione tatuaże dobrze się prezentowały muszą się prawidłowo wygoić. Z tego względu należy dbać o tatuaż od pierwszych chwil po jego wykonaniu. Zestawy do tatuażu zawierają łagodne żele do mycia i kremy do pielęgnacji. Do nawilżania można stosować także masła do tatuażu, które także oferowane są w zestawach. Pełny zestaw do tatuażu obejmuje produkt do mycia skóry, a także przyspieszający gojenie i głęboko nawilżający. Gdy wychodzi się na zewnątrz istotne znaczenie mają produkty, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Po myciu, a przed nałożeniem kremu, zawsze tatuaż należy osuszyć bezpyłowym ręcznikiem. Zatem i w ręczniki trzeba się zaopatrzyć. Nawilżanie jest bardzo ważne, aby skóra nie złuszczała się nadmiernie. Trzeba myć i nawilżać skórę w pierwszych dniach co 2-3 godziny. Oczywiście dłuższa przerwa jest w nocy, ale wtedy warto zabezpieczyć tatuaż przed podrażnieniami jałowym opatrunkiem.

Jak zachować trwałość tatuażu w stylu japońskim na dłużej?

Gdy już tatuaż się wygoi jest narażony na płowienie. Pod wpływem słońca kolory mogą stać się znacznie bledsze. Aby tego uniknąć, warto sięgnąć po kremy z filtrem UV 50+. Dzięki temu jest szansa, że wyrazistość barw zostanie zachowana na dłużej. W tym przypadku trzeba też pamiętać o nawilżaniu skóry, zwłaszcza jeśli ma tendencję do większego łuszczenia się, oczywiście nie mamy to na myślenia łuszczycy, bo w przypadku tej choroby tatuaże są zdecydowanie odradzane.

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

olejek do brody
kolory ornatu
blond na lato

Jesteś zainteresowany reklamą?