Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Start up co to oraz jak go założyć?

5 lipca 2022 firma start up

Start up jest stosunkowo nowym pojęciem w Polsce. Wielu ludzi mając pomysł na biznes, decyduje się na założenie start upu. Jednak czy każdy potrafi poprawnie zdefiniować to pojęcie? Duża liczba osób poproszono o odpowiedź na dane pytanie, nie jest w stanie udzielić konkretnej odpowiedzi. Z pomocą przychodzi Eric Riesa oraz Steve Blank.

Właściwie co to jest start up? – definicja pojęcia wg Erica Riesa

start up co to jest

Jak mówi autor książki The Lean Startup, jest to tymczasowa organizacja, którą założono w celu poszukiwania rentownego, powtarzalnego i skalowalnego modelu biznesowego. 

Mówiąc prościej, jest to każda tymczasowa organizacja, której działanie jest nastawione na rozwój oraz przynoszenie zysków. Jej celem jest możliwość wprowadzenia swojego produktu na rynek. Może to być każdy projekt, który po wprowadzeniu  nie jest pewny swojego potencjału. Mimo tego, że start upy kojarzą się zazwyczaj z branżami informatycznymi, technologicznymi, czy po prostu Internetowymi prawdą jest to, że założyć je można praktycznie w każdej dziedzinie. Działalność rozpocząć może tak naprawdę każdy, wystarczy wiedzieć jak i od czego zacząć.

Start up – co to i jak go założyć? 

Sprawdź także: Typy charakteru – czyli 4 najpopularniejsze osobowości

Najważniejszy jest pomysł

Wiedząc już co to start up, możemy zacząć się zastanawiać, jak zacząć tego rodzaju działalność. Na początku najważniejszy jest pomysł. Jest to podstawa do rozpoczęcia działania. Istotne jest to, aby poznać oczekiwania i pragnienia potencjalnych klientów i sprawdzić działanie rynku w tej dziedzinie. Ważne jest również, aby nie podchodzić do tego ze zbyt dużym optymizmem, czy też obawą przed porażką.

Kapitał na start

Przez to pojęcie należy rozumieć nie tylko zasób finansowy, ale także zasoby kadrowe. Osoby wyspecjalizowane w danej dziedzinie są w stanie zagwarantować organizacji najwyższą jakość świadczonych usług. Jeśli chodzi o źródła dofinansowania, to na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się sporo programów wspierających start upy. 

Jednym z nich jest MIT EF czyli program, który ma zadanie wspieranie nie doświadczonych firm znajdujących się na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Jest to tylko jeden z wielu programów. Dostępne są również instytucje, które oferują takie wsparcie. 

Kwestie prawne

Kiedy myślimy o założeniu start upu, ważne jest, aby pamiętać o uregulowaniach prawnych. Na początku powinniśmy wybrać optymalną formę działalności. Warto skontaktować się z kancelarią prawną, która może zaoferować kompleksową i fachową pomoc oraz doradztwo w usługach prawnych. Doświadczeni prawnicy będą w stanie zaoferować także pomoc związaną z uzyskaniem środków pieniężnych.

Start up – co to oraz jakie niesie zalety

Na pewno do jednych z największych zalet zaliczamy niskie koszty. Rozpoczęcie takiej działalności nie wymaga dużego kapitału początkowego. Jest to dobre dla młodych przedsiębiorców, ponieważ nie każdy dysponuje odpowiednimi funduszami. Właśnie dlatego start upy cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Wymagają one jedynie czasu, chęci do działania i realizowania pomysłów. 

Drugą istotną zaletą jest zdobycie doświadczenia. Młody przedsiębiorca wiedząc już co to start up, zdobywa niezbędną wiedzę biznesową oraz nowe umiejętności, nawet jeśli projekt zakończy się niepowodzeniem.

Kiedy wiemy już co to start up, to przyszedł czas na przykłady

Mimo tego, że w Polsce pojęcie startup używane jest zaledwie parę lat, to na świecie było znane już dużo wcześniej. 

  • Serwis Facebook, stworzony przez Marka Zuckerberga, zaczynał jako start up. Dziś jest to jeden z największych serwisów społecznościowych i jedna z najbogatszych firm na rynku biznesowym.
  • Kolejnym start upem, który odniósł sukces, jest powszechnie znany i obecnie najpopularniejszy mikroblog, czyli Twitter. Utworzony go w 2006 roku przez Jacka Dorsey’a, Eva Williamsa oraz Biza Stone’a. Obecnie wyceniany jest na 112 miliardów dolarów. Firma zatrudnia ponad 4 tysiące osób, które pracują w 35 różnych biurach na całym świecie.
  • Polską firmą na liście jest start upowy projekt Brand24. Jest to platforma, służąca do monitorowania Internetu oraz sieci społecznościowych. Dysponuje narzędziami, które zbierają informacje na temat produktów oraz marek.

Podsumowanie

Start up nie jest tylko niezależną i innowacyjną koncepcją na biznes. To także szansa na zaistnienie na rynku, jeśli tylko mamy odpowiedni pomysł, wykwalifikowany zespół, minimalny wkład finansowy oraz odpowiednio przygotowaną kwestię prawną.

https://pinspire.pl/pomysl-na-wlasny-biznes/?preview_id=2193&preview_nonce=0f7344a4cf&preview=true&_thumbnail_id=2195

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Księgarnie Internetowe
Finansowanie faktur
wynajem ciężarówki

Jesteś zainteresowany reklamą?