Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jaka duża powinna być hala na maszyny rolnicze ?

11 lutego 2022 hala na maszyny rolnicze

Trudno ustalić jednoznacznie, jaki wymiar powinna mieć hala na sprzęt rolniczy. Z reguły ich powierzchnia wynosi co najmniej 450 metrów kwadratowych, choć naturalnie istnieje możliwość zrealizowania projektu zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami klienta.

Klucz tkwi w funkcjonalności

Na ogólne wymiary, jakimi powinny charakteryzować się hale na maszyny rolnicze, wpływ ma szereg różnych czynników. Najważniejszą kwestią pozostaje rola, jaką dana hala ma odegrać. Jeśli pełni ona funkcję typowego „garażu” na sprzęt rolniczy, to jej wymiary będą uzależnione od liczby mieszczących się w niej maszyn i urządzeń, a także przestrzeni na części zamienne, smary itd. Często jednak zdarza się, że inwestor z biegiem czasu umieszcza w niej dodatkowe wyposażenie, części zamienne, a także… płody ziemi. Dlatego funkcjonalna hala musi być zaprojektowana nieco „na wyrost”, dzięki czemu resztę dostępnej w niej powierzchni można zaaranżować nieco później, czyli wtedy gdy pojawi się taka potrzeba.

Wysokość a pole powierzchni hali magazynowej

Integralnym parametrem hal na maszyny rolnicze jest ich wysokość. Najniższe, produkowane przez firmę Kobexstal.pl hale mają wysokość „zaledwie” 5 metrów. Oczywiście nie jest to mało, ale biorąc pod uwagę nowatorskie technologie składowania, jest to konstrukcja dosyć niska. W części realizowanych przez nas projektów wdrożono m.in. systemy wysokiego składowania, które do pełnej obsługi wymagają m.in. wózków widłowych. Wysokość i szerokość takich konstrukcji to odpowiednio (co najmniej) 15 i 36 metrów, przy czym ich długość może być praktycznie nieograniczona, gdyż hala ma konstrukcję modułową.

Pozostałe elementy konstrukcyjne

Mówiąc o wysokości, nie można pominąć kwestii konstrukcji dachu. Najczęściej mowa tu o wielkopowierzchniowym dachu płaskim, który – zwłaszcza zimą – musi znieść bardzo wysokie obciążenia. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu konstrukcji kratowej, która efektownie przenosi ciężar dachu na ściany i ewentualne, pozostałe elementy nośne. Co ważne, produkowane przez firmę Kobexstal hale na maszyny rolnicze wyróżniają się dość prostą konstrukcją, dzięki której są one bezpieczne, funkcjonalne i proste w serwisowaniu i konserwacji. Całość jest zaprojektowana i wykonana zgodnie z określonymi normami i to zarówno w kwestii powierzchni i kubatury użytkowej, jak również parametrów obciążeniowych.

Podsumowując, najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wymiar hali zaprojektowanej na potrzeby gospodarstwa rolnego jest jej funkcjonalność. Na jej podstawie można stworzyć projekt, który będzie zawierał wytyczne dotyczące realizacji projektu.

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Skoda leasing
hala na maszyny rolnicze
wysyłka paletowa

Jesteś zainteresowany reklamą?