Zdrowie

Zdrowe napoje rozgrzewające

Zdrowe napoje rozgrzewające

Nasz organizm stale potrzebuje właściwego nawodnienia. Dzięki temu ma on szansę prawidłowo funkcjonować – woda wpływa bowiem na wiele funkcji życiowych, a także na nasze samopoczucie oraz kondycję skóry.

Spożywanie optymalnej ilości napojów jest niezwykle ważnym nawykiem, nad którym warto stale pracować. Dla wielu osób jest to trudne wyzwanie, ale korzyści, jakie nam daje są warte każdego wysiłku. Zatem, do dzieła!

Napoje podstawą diety

Zdrowy styl życia i właściwie dobrana dieta to najważniejsze elementy, które wpływają na nasz organizm. Nie musimy ich jednak kojarzyć ze skomplikowanymi treningami oraz drogą i trudno dostępną żywnością. Najważniejsze są małe kroki i działania, które wykonujemy niemal bezwiednie. W tym miejscu warto wspomnieć między innymi o napojach, które są dla nas niezwykle istotne. Nasze ciało składa się przede wszystkim z wody, dlatego stale powinniśmy uzupełniać jej ewentualne straty. Przyjmuje się, że minimalnie powinniśmy pić 2 litry napojów dziennie, ale na przykład jesienią i zimą oraz w czasie intensywnych treningów lub wzmożonego wysiłku intelektualnego zapotrzebowanie na płyny może się zwiększać. Właściwy poziom nawodnienia organizmu przyczynia się do jego lepszego funkcjonowania – pomaga między innymi zredukować uczucie zmęczenia, przyspieszyć metabolizm, wypłukać ewentualne toksyny oraz poprawić wygląd i kondycję skóry. 

Domowe napoje na jesień

Picie jedynie wody może wydawać się nam mało atrakcyjne i bardzo szybko zniechęcić nas do pracowania nad nowym zdrowym nawykiem. Dlatego warto nieco urozmaicić tę listę i wpisać na nią inne ulubione napoje – te sklepowe (sprawdź np. aktualną ofertę sklepu Kaufland https://www.kaufland.pl/oferta/aktualny-tydzien.category=08_Napoje.html) lub przygotowane własnoręcznie w domu. W kilka chwil zrobisz:

  • domowy napój imbirowy – kawałki imbiru zalej gorącą wodą, a gdy lekko ostygnie dodaj odrobinę miodu i soku z cytryny, 
  • jesienną herbatę – wystarczy, że zaparzysz czarną lub zieloną herbatę i dodasz do niej plasterki cytryny, pomarańczy, miód lub sok malinowy, imbir i ulubione korzenne przyprawy, 
  • ziołowe napary – teraz warto sięgnąć po czarny bez, kwiat lipy lub głóg, które wystarczy zalać gorącą wodą i odczekać kilka minut, 
  • złote mleko – do gorącego krowiego mleka (lub jego roślinnej alternatywy) dodaj świeżą lub suszoną kurkumę, starty imbir, odrobinę pieprzu i masła lub oleju kokosowego. Warto też wzbogacić takie mleko o cynamon i niewielką ilość gałki muszkatołowej. 

Dbanie o właściwe nawodnienie wcale nie musi być takie trudne. Jeśli mamy obawy, że sama woda nie będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, szukajmy innych opcji – sięgnijmy po ulubione dodatki, które nie tylko urozmaicą smak, ale także dostarczą nam witamin i minerałów. Co więcej, jesienią wybierzmy ciepłe napoje, które rozgrzewają nasz organizm

Udostępnij