Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Pasza dla koni – jak dopasować ją do potrzeb zwierzęcia?

16 października 2022 pasza dla koni


Choć znakiem rozpoznawczym koni jest ich majestatyczny wygląd, one same są dość delikatnymi zwierzętami. Właśnie dlatego siano, słoma i owies – wbrew temu, o czym przekonują nas książki i filmy – nie mogą być ich jedynym pożywieniem. Czym zatem powinna się charakteryzować pasza dla koni, jeśli zależy nam na tym, aby była rzeczywiście wartościowa?

Dieta koni – podstawowe informacje

Jeśli zależy nam nie tylko na dobrym zdrowiu konia, ale i na jego satysfakcjonującym nas samopoczuciu, pamiętajmy o tym, że dieta tego zwierzęcia nie powinna składać się z przypadkowych składników. Oczekuje się, że będzie bazować na właściwej ilości białka i witamin, nie można jednak zapominać także o włóknach i minerałów. Jakby tego było mało, nie ma takich zaleceń, które sprawdzałyby się w odniesieniu do wszystkich bez wyjątku zwierząt. Konie różnią się między sobą, na to co jedzą wpływ ma więc także ich masa, tempo przemiany materii, a także codzienna aktywność fizyczna.
Mimo świadomości istnienia pewnych uogólnień możemy stwierdzić, że za najbardziej wartościową żywotność dla koni niezmiennie uchodzą zielonki. Właśnie tym mianem określa się soczyste trawy, które konie samodzielnie znajdują na pastwiskach. Ponownie natrafiamy jednak na ograniczenia. Nie każde miejsce do wypasania jest tak samo dobre, a tym samym również nie o wszystkich zielonkach można mówić, że są rozwiązaniami równie wartościowymi.

Rodzaje pasz dla koni

Jeśli pokarm naturalny nie zapewnia koniom wszystkich niezbędnych im składników, musimy zastanowić się nad dostarczaniem ich z zewnątrz. Pasze dla koni można podzielić na przynajmniej kilka grup, najbardziej przejrzysty wydaje się jednak podział na pasze objętościowe oraz treściwe. Pasze objętościowe to przede wszystkim siano i sieczki. Są ujednolicone, dzięki czemu w przypadku każdej porcji możemy mówić o takiej samej liczbie składników odżywczych.
Pasze treściwe także można dzielić. Przeważnie mówimy w ich kontekście o paszach pełnoporcjowych oraz o balancerach. Pasze pełnoporcjowe mogą być, w zależności od indywidualnych potrzeb konia, wysoko- i niskoenergetyczne, choć bez trudu natrafimy także na takie, których stosowanie przyczyni się do zwiększenia w szybkim tempie masy zwierzęcia. Balancery bazują na składnikach bardziej skoncentrowanych. Co warte podkreślenia, tak one, jak i inne pasze treściowe można podawać jedynie w towarzystwie objętościowych. W innym wypadku można, nie mając złych intencji, poważnie zaszkodzić układowi pokarmowemu zwierzęcia.

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Dekoracje do domu
Wędzenie na świeżym powietrzu
Patelnie kamienne

Jesteś zainteresowany reklamą?