Problem kruchych i osłabionych paznokci zna wiele z nas. Przyczyną może być choroba, ale także źle wykonywane zabiegi pielęgnacyjne. Jak dbać o paznokcie aby były mocne i zdrowe?
Przyczyny osłabienia paznokci
Najczęściej spotykaną przyczyną osłabienia płytki paznokcia są nieodpowiednie zabiegi, które wykonujemy w domu. Wiadomo, nie zawsze mamy czas lub możliwość udania się do kosmetyczki. Dlatego często manicure robimy same. Niejednokrotnie w pośpiechu i nie przywiązując do tego zbytniej uwagi. Jest to podstawowy błąd! Przed rozpoczęciem samodzielnego manicure należy zaopatrzyć się w odpowiednie przybory. Podstawą jest pilnik. W drogeriach możemy spotkać różne ich rodzaje. Najbezpieczniejsze dla płytki paznokcia są pilniki papierowe i szklane. Natomiast stanowczo unikamy pilników metalowych.
Oprócz wyboru pilnika ważne jest aby zwrócić uwagę na zmywacz, który zamierzamy kupić, a mianowicie na to, czy zawiera on aceton. Częste używanie zmywacza z zawartością acetonu może przyczynić się do znacznego osłabienia paznokci. Dlatego też wybieramy zmywacze bezacetonowe. Częstym błędem, który popełniamy podczas domowego manicure jest zbyt duże spiłowanie płytki paznokcia bloczkiem polerskim, a także zbyt głębokie wycinanie skórek. Najbezpieczniejszą formą usuwania skórek jest ich zmiękczenie za pomocą specjalnego preparatu (dostępnego w każdej drogerii) oraz odsunięcie ich drewnianym patyczkiem. Usuwanie skórek za pomocą nożyka do skórek często kończy się zranieniem. Co może prowadzić nie tylko do osłabienia paznokcia, ale także do zakażenia i choroby.
Jak dbać o paznokcie?
Ważnym elementem pielęgnacji dłoni i paznokci jest ich odpowiednie nawilżenie. Używanie kremu nawilżającego po każdym myciu rąk powinno wejść nam w nawyk. Dodatkowo co jakiś czas możemy sprawić naszym dłoniom małe domowe spa z pomocą składników, które znajdziemy w kuchni. Najpopularniejsze to miód, cytryna, oliwa z oliwek i żelatyna, z których możemy przygotować odżywcze i nawilżające maski.
Jeśli manicure wykonujemy starannie i z pomocą odpowiednich przyrządów, a nasze paznokcie nadal są osłabione, może to oznaczać, że nasza dieta nie dostarcza organizmowi dostatecznej ilości witamin i minerałów. Niedobór krzemu, wapnia, żelaza czy witaminy B może sprawić, że oprócz paznokci ucierpi także kondycja naszej cery, a włosy staną się matowe, kruche i skłonne do wypadania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie uzupełnić niedoborów samą dietą, należy sięgnąć po suplementy diety.
Osłabienie płytki paznokcia jako objaw choroby
Osłabienie płytki paznokcia może być objawem choroby. Wszelkie nietypowe zmiany na płytce paznokcia lub obok niej (przebarwienia, poprzeczne bruzdy, podłużne rowki, zaczerwienienie lub opuchlizna skóry wokół paznokcia) powinno się skonsultować z lekarzem. Samo osłabienie paznokci może być spowodowane chorobami układu krążenia lub niedoczynnością tarczycy, natomiast wszelkie zmiany mogą być objawem takich chorób jak np.: grzybica, choroby zapalne skóry, cukrzyca czy anemia.