Biznes i Finanse

Proces adaptacji w nowym miejscu pracy

Proces adaptacji w nowym miejscu pracy

Adaptacja w nowym miejscu pracy polega na przystosowaniu się pracownika do reguł i zwyczajów jakie obowiązują w nowej firmie. Nie jest to łatwy proces do przejścia zwłaszcza dla osób, które we wcześniejszym miejscu pracy przepracowały wiele lat. Ich nawyki, przyzwyczajenia oraz zakres obowiązków diametralnie się zmieniają. Wymaga to od nich nauczenia się wszystkiego od nowa i zgrania się z zespołem.

Prawda jest taka, że co firma to inne nawyki, co szef to inne zwyczaje, a co za tym idzie przyzwyczajenia pracowników. Niektóre firmy trzymają się twardo trybu pracy 8 h, inne maja elastyczny czas pracy ( pracownik ma przydzielone zadania na dany dzień, jeżeli zrealizuje je przed czasem może opuścić firmę, jeśli nie musi zostać po godzinach).
W firmach panują też różne zasady jeśli chodzi o korzystanie z prywatnych telefonów w godzinach pracy. Jedni pracodawcy przymykają oko na odbieranie prywatnych rozmów lub sprawdzanie skrzynki mailowej. Inni kategorycznie zabraniają załatwiania jakichkolwiek prywatnych spraw w godzinach przebywania w firmie.

Jedni szefowie utrzymują z pracownikami luźne relacje ( wręcz koleżeńskie). Zwracają się wszyscy do siebie bezpośrednio po imieniu – nie ważne kto zajmuje jaki stanowisko. Inni trzymają się sztywno relacji szef – pracownik. Do szefa zwracamy się zawsze używając tytułu grzecznościowego, a na luźną pogawędkę nie mamy co liczyć.

Czasem w firmach panuje zasada, że podczas pracy panuje cisza, nie hałasujemy, nie rozmawiamy, tylko w skupieniu wykonujemy powierzone nam obowiązki. Przychodząc do takiej firmy nie powinniśmy wprowadzać w niej zamieszania lecz dostosować się do panujących reguł.

Adaptacja nowego pracownika trwa zawsze trochę czasu ( jest to proces czasochłonny). Ważne jest, aby w tym czasie otrzymał on wsparcie od reszty zespołu. Powinniśmy pomóc takiej osobie wdrążyć się w jej nowe obowiązki oraz udzielić wsparcia w zaklimatyzowaniu się w nowym zespole. Zmiana pracy, nowe obowiązki, proces adaptacji to bardzo stresujący czas. Nie dodajmy więc jeszcze większego stresu nowemu koledze czy koleżance, ale dajmy mu nasze wsparcie na start.

https://www.pobudka.org.pl/

Udostępnij