Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów

22 maja 2019 Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów


Wraz z postępem technologii i rozbudową transportu pojawia się coraz więcej dróg asfaltowych, zarówno tych dojazdowych do posesji w małych miejscowościach, jak również tych biegnących przez miasto. Rozbudowywane są drogi ekspresowe i autostrady. Tak samo jest coraz więcej kierowców, a co za tym idzie – samochodów. Większość firm ma w swoim posiadaniu kilka aut, firmy transportowe, przewożące towary, każdego roku zwiększają swoją flotę o nowe maszyny. A w posiadaniu wielu rodzin nie ma już jednego, a dwa lub więcej samochodów. Użytkując samochód warto wiedzieć kiedy wymienić olej w skrzyni biegów.

Użytkowanie samochodu

Pojazdy są maszynami, które ułatwiają nam szybkie przemieszczanie się z punktu początkowego, do punktu docelowego. Podczas użytkowania należy pamiętać nie tylko o zatankowaniu pojazdu, ale również o tym, że każda jego część narażona jest na różne przeciążenia i zmienne warunki pogodowe. Dlatego samochody potrzebują przeglądów okresowych, wymiany płynów eksploatacyjnych oraz elementów, które zużywają się podczas codziennej jazdy. To minimum, o którym powinien pamiętać każdy kierowca.

Wymiana oleju silnikowego

Wymiana oleju jest podstawą. Jednak sporej liczbie kierowców to pojęcie kojarzy się tylko i wyłącznie z olejem silnikowym, który należy wymieniać co kilkanaście tysięcy przejechanych kilometrów (niektórzy producenci nowoczesnych silników zalecają stosowanie olejów silnikowych tzn. long life, które wymienia się co 30 – 50 tysięcy kilometrów) jednak nie mniej ważna jest wymiana oleju w skrzyni biegów.

Wymiana oleju w skrzynki biegów

Niektórzy ludzie nie orientujący się w tematyce motoryzacji bagatelizują konieczność wymiany w skrzyni biegów i uważają to za zbędny wydatek. Jednakże nie stosowanie się do zaleceń producenta może doprowadzić do nieprzyjemnych w skutkach usterek, takich jak zatarty silnik. Awaria silnika może okazać się niezwykle kosztownym problemem. Istnieje również mit, że wymiana oleju jest koniecznością tylko w taksówkach i autach dostawczych, które są eksploatowane w bardzo trudnych warunkach.

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegów?

Kiedy wymienić olej w skrzyni biegówWymiana oleju różni się od rodzaju skrzyni biegów. Część specjalistów uważa, że w automatycznej skrzyni przebiegiem, po którym należy po raz pierwszy wymienić olej jest ok. 60 – 100 tysięcy kilometrów. Następne wymiany powinny być dokonywane częściej, czyli po przejechaniu ok. 40 – 60 tysięcy kilometrów. Tak naprawdę im auto starsze, tym częściej trzeba wymieniać olej w silniku. W starych autach nawet co 30 – 40 tysięcy kilometrów.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów nie należy do najprostszych, stąd wysokie koszta. Te skrzynie mają taką konstrukcje, że aby wymienić cały olej należy je niemal całkowicie zdemontować.
Aby mieć pewność, że żadne resztki starego oleju nie pozostaną w zakamarkach należy tę czynność powierzyć specjaliście.

Specjaliści po konsystencji i kolorze substancji potrafią stwierdzić, w jakim stanie jest przekładnia. Należy też dokonać oględzin filtr pod kontem obecności opiłków, których obecność mogłaby sugerować znaczne zużycie skrzyni. Wymiana oleju w skrzynia manualnej jest o wiele prostsza.
Wewnątrz korpusu znajdują się magnesy, które wyłapują opiłki metalu, a wymiana nie wiąże się z całkowitym demontażem skrzyni.

Redakcja PinSpire

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Skoda leasing
hala na maszyny rolnicze
wysyłka paletowa

Jesteś zainteresowany reklamą?