Biznes

Jak szukać i negocjować oferty pracy?

Jak szukać i negocjować oferty pracy?

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat zauważyć można wiele zmian, które poprawiły sytuację pracowników zatrudnionych na umowę o pracę Zmiany te dotyczą nie tylko samych wynagrodzeń, czyli podniesienie płacy minimalnej. Brak specjalistów właściwie w każdej branży spowodował, że obecnie trwa tzw. „rynek pracownika”. Oznacza to, że łatwiej jest dostać dobrą pracę na niezłych warunkach. Jak szukać pracy, która będzie satysfakcjonująca?

Dobra praca czyli jaka?

Znalezienie dobrze płatnej pracy, której zakres obowiązków i godziny będą odpowiadały jest obecnie nieco prostsze niż jeszcze dwadzieścia lat temu. Niedobór wykwalifikowanych pracowników z wieloletnim doświadczeniem sprawia, że osoby które są specjalistami w swoim fachu, bez większego problemu mogą znaleźć pracę, która będzie odpowiednia. Dla każdej osoby określenie „dobra praca” będzie oznaczało coś innego. Część osób za kluczowe uznaje możliwość pracy zdalnej i negocjowanie oferty pracy rozpoczyna właśnie od uzyskania takiej możliwości. Dla innych najistotniejsze – i tu nie ma się co dziwić – jest wysokość wynagrodzenia oraz dodatkowe bonusy, np. opieka medyczna, prywatne ubezpieczenie, pakiet sportowy czy dodatkowe dni wolne. Są również osoby, dla których najważniejszym aspektem wyboru firmy w której chcą pracować jest odległość od miejsca zamieszkania, aby nie tracić codziennie czasu na męczące dojazdy i stanie w korkach.

Gdzie szukać pracy?

Samo szukanie pracy nie jest ani trudne, ani skomplikowane. W dobie internetu to właśnie w sieci najczęściej szukamy nowego miejsca zatrudnienia, jeśli zmiana pracy jest już pewna. Duże firmy i korporacje najczęściej zamieszczają ogłoszenia o wakatach na dane stanowisko za pośrednictwem najpopularniejszych portali internetowych dla osób szukających pracy. Dobrą pracę można również zdobyć tworząc swój profil na Linkedin lub posiłkując się informacjami od znajomych. Ta ostatnia metoda wydaje się dobrym źródłem informacji zarówno i firmie, jak i atmosferze tam panującej czy zarobkach. Specjaliści mogą również liczyć na kontakt headhuntera, nawet jeśli aktualnie nie poszukują nowego zatrudnienia. Firmy są w stanie wiele zapłacić aby pozyskać (podkupić) dobrego pracownika z innej firmy.

Negocjowanie ofert pracy

Pierwszy etap rekrutacji to zazwyczaj spotkanie osobiste lub spotkanie online. Etapów rekrutacji może być kilka lub tylko 1-2. Jeśli jednak firma już podjęła decyzję, że spośród innych kandydatów właśnie nasza osoba jest najbardziej odpowiednia na stanowisko pracy, nadchodzi moment negocjacji warunków. Ten etap bywa, że jest trudniejszy do przeprowadzenia w przypadku dużych korporacji, które już mają odgórnie wskazany widełki wynagrodzenia na dane stanowisko. Również osoby z niższego szczebla kadry mogą nie mieć możliwość negocjacji warunków płacowych oraz dodatkowych bonusów. Jeśli jednak widać możliwość do rozmów i zauważalne jest, iż firmie zależy na zatrudnieniu, warto podjąć rozmowy i negocjacje. Negocjowanie oferty pracy tak naprawdę nie ma ograniczeń. Oprócz wynagrodzenia czy dodatkowych bonusów można rozmawiać nad pozyskaniem np. samochodu służbowego bez limitu kilometrów, większej liczby dni wolnych w roku, możliwość podnoszenia kwalifikacji i bezpłatnych szkoleń i wiele, wiele innych. Wszystko zależy od stanowiska pracy oraz kwalifikacji.

Zobacz też na http://lombardywwarszawie.pl

Czy zawsze zmiana pracy to dobry pomysł?

Przyjęło się, iż jeśli pracownik chce uzyskać wyższe wynagrodzenie lub dodatkowe bonusy, konieczna jest zmiana firmy, czyli miejsca pracy. Bywa, że rzeczywiście jest to jedyna możliwość poprawy aspektów, które są dla pracownika znaczące. Jednak zanim decyzja o zmianie pracy zostanie podjęta, warto wcześniej porozmawiać z obecnym przełożonym i spróbować uzyskać to, na czym pracownikowi zależy. Zarówno podwyższenie wynagrodzenia, jak i zakres kompetencji w firmie czy dodatkowe bonusy. Może się bowiem okazać, że zmiana firmy nie ma sensu, jeśli w obecnej pracownik poprawy swoje warunki i zyska to, co chce.

Udostępnij