Usługa finansowania faktur jest korzystnym rozwiązaniem gwarantującym szybki przypływ gotówki z faktur o przedłużonym terminie płatności.
Ponadto rozpoczęcie współpracy z firmą faktoringową nie wymaga załatwiania spraw urzędowych i pozyskiwania dokumentów celem przekazania firmie faktoringowej jak to ma miejsce w przypadku wystąpienia o kredyt. Złożenie wniosku o współpracę odbywa się drogą online z własnego biura bądź w domowym zaciszu z kubkiem ulubionej kawy.
Czym zatem jest faktoring? I jak rozpocząć współpracę z firmą faktoringową?
Rozpoczęcie współpracy z faktorem i zasady działania faktoringu
Faktoring jest nowoczesną usługą, dzięki której przedsiębiorcy wystawiający faktury o przedłużonych terminach płatności nie muszą czekać na pieniądze z wystawionych przez siebie faktur.
Szybki faktoring jest możliwy po złożeniu wniosku do firmy faktoringowej drogą online. Po zawarciu umowy firma faktoringowa określana mianem faktora dokonuje od przedsiębiorcy wykupu nieprzeterminowanych wierzytelności z wystawionych faktur. I w zależności od treści zawartej umowy i wybranego rodzaju faktoringu wypłaca do 90% brutto wartości faktury. Natomiast przedsiębiorca jako faktorant otrzymuje środki pieniężne z faktur nawet w dwie godziny po dostarczeniu faktur faktorowi. Bez oczekiwania na termin płatności. Z kolei kontrahent, który nie jest oficjalnie stroną umowy faktoringowej, otrzymuje od faktora numer konta bankowego, na który powinien uregulować należność.
Usługa finansowania faktur dostępna jest w Polsce w trzech podstawowych formach. Przedsiębiorcy mogą bowiem korzystać:
- Z faktoringu pełnego, nazywanego również faktoringiem właściwym lub bez regresu.
- Faktoringu niepełnego określanego również mianem niewłaściwego bądź z regresem.
- I faktoringu mieszanego.
Faktoring pełny oprócz szybkiego finansowania faktur jest jednocześnie dla przedsiębiorcy gwarantem uzyskania płatności za sprzedane towary lub wykonane usługi. Ponieważ w faktoringu pełnym firma faktoringowa przejmuje pełne ryzyko potencjalnej niewypłacalności kontrahenta przedsiębiorcy. I w razie opóźnień w płatnościach podejmuje działania windykacyjne.
Faktoring niepełny jest formą finansowania faktur, w której firma faktoringowa jest jedynie stroną finansującą faktury. Bez ponoszenia ryzyka niewypłacalności odbiorcy faktury. Zatem w przypadku faktoringu niepełnego faktorant w sytuacji braku terminowego uregulowania płatności za faktury jest zobowiązany do zwrotu pozyskanych od faktora środków pieniężnych w terminie określonym w umowie.
Faktoring mieszany natomiast stanowi połączenie faktoringu pełnego z niepełnym. W tej formie finansowania faktur ryzyko niewypłacalności kontrahentów przedsiębiorcy ponosi firma faktoringowa, ale tylko i wyłącznie do kwoty określonej w umowie. Po przekroczeniu wartości określonej umową faktoring przyjmuje automatycznie formę faktoringu niepełnego.
Korzyści z finansowania faktur
Dzięki faktoringowi oprócz niemalże natychmiastowej gotówki przedsiębiorca zyskuje dodatkowo:
- Poprawę płynności finansowej.
- Zachowanie pełnej kontroli nad rozliczeniami z kontrahentami,
- zwiększenie konkurencyjności dzięki swobodnej możliwości wystawiania faktur o przedłużonym terminie płatności.
- Możliwość stałego monitoringu płatności.
- Perspektywę na odliczenie kosztów faktoringu w podatku dochodowym i w podatku VAT.
- I w przypadku faktoringu pełnego brak obaw o niewypłacalność kontrahenta.
Podsumowując, faktoring jest bezsprzecznie jedną z najkorzystniejszych form finansowania przedsiębiorstw z sektora MŚP. I warto z niego korzystać z wielu przyczyn.