Podróże i rozrywka

Wódka, nalewka, okowita, destylat – co różni te pojęcia?

Wódka, nalewka, okowita, destylat – co różni te pojęcia?

W słowniku fanów mocnych trunków funkcjonuje wiele specjalistycznych pojęć. Wśród nich można znaleźć chociażby wódki, okowity, nalewki oraz destylaty. Czym właściwie się różnią? Czy nalewka to zawsze „ta z owocami”, a wódka to „ta bezbarwna o dużej mocy”? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co wyróżnia wódkę?

Wódkę wytwarza się ze spirytusu lub rektyfikatu. Ten pierwszy produkowany jest z reguły ze zbóż, ewentualnie z ziemniaków. Nie jest istotny smak tych komponentów. Jego zadaniem jest bowiem… „dobrze kopać”. Wódka produkowana jest ze spirytusu wydestylowanego do mocy powyżej 96 procent albo rektyfikatu przedestylowanego do mocy powyżej 99 procent. Substancje niealkoholowe mają w tym procesie niewielki udział. Obok wódki w sklepach można spotkać także destylaty, okowity albo nalewki. W czym tkwi różnica?

Czym charakteryzuje się okowita?

Okowita uchodzi natomiast za nieco szlachetniejszy trunek od wódki. Wytwarza się ją z owocu, soku lub zboża. Absolutnie niedopuszczalne jest wykorzystywanie w procesie destylacji jakiegokolwiek dodatku, w tym chociażby cukru. Jednocześnie celem tego procesu jest zachowanie jak największej liczby nut smakowych i zapachowych użytego surowca w finalnie uzyskanym trunku. Okowitę produkuje się też znacznie dłużej. Proces destylacji musi trwać, aby uzyskać idealny smak.

Wódka i okowita a destylaty

Fani mocnych trunków dobrze znają także destylaty. To z kolei napoje spirytusowe wyprodukowane na bazie owocowego wina. Połowa powstałego alkoholu powstaje zatem z cukru znajdującego się w owocach. Druga połowa to efekt dodanego w procesie produkcji cukru lub słodzika. Poza tym produkcja destylatów wygląda podobnie do produkcji wódki lub okowity. Destylaty spotyka się w sklepach nieco rzadziej, niż wspomniane alkohole. Na pewno są one jednak godne wypróbowania. Należy się przy tym nastawić na mniejszą liczbę nut aromatyczno-smakowych surowca niż w innych, mocnych trunkach.

A co z popularną nalewką?

Z kolei nalewkę produkuje się na spirytusie. To prawdopodobnie najprostszy do wytworzenia, mocny alkohol. Może właśnie dlatego często robi się ją w warunkach domowych. To kompozycja spirytusu, owoców i… czasu. Nalewkę można przy tym robić z jednego owocu lub mieszanki owoców. Czasem wykorzystuje się do jej stworzenia również warzywa, zioła, liście, nasiona, a nawet popularne słodycze. Nalewka finalnie jest dość ciężka i słodka. Ma też z reguły mniejszą moc niż destylaty, wódki oraz okowity.

Udostępnij