Zdrowie i uroda

Treningi elektrostymulacji mięśniowej (EMS) – zobacz ich przebieg i wskazania!

Treningi elektrostymulacji mięśniowej (EMS) – zobacz ich przebieg i wskazania!

Elektrostymulacja mięśniowa stosowana jako uzupełnienie treningów może zapewnić bardzo dobre efekty. Jak odbywają się tego typu ćwiczenia? W jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować?

Co to jest EMS?

EMS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego, a dokładnie od electrical muscle stimulation. Termin ten związany jest ze stymulacją mięśni za pomocą impulsów elektrycznych. Na skutek takiej stymulacji mięśnie pracują znacznie intensywniej, co powoduje, że możliwe jest wtedy uzyskanie bardzo dobrych efektów ćwiczeniowych.

Od lat elektrostymulacja mięśniowa z powodzeniem używana jest podczas fizjoterapii. Teraz również stanowi ona element treningów prowadzonych zarówno przez sportowców, jak i osoby, które chcą po prostu ćwiczyć skuteczniej.

Jak można wykonać trening EMS?

Aktualnie treningi EMS są oferowane w różnych klubach sportowych działających w całym kraju. Tam można skorzystać z pomocy doświadczonych trenerów personalnych dla jeszcze lepszych wyników.

W Warszawie z treningów EMS można skorzystać w klubach sportowych InTime, które dysponują nowoczesnym zapleczem do prowadzenia takich ćwiczeń. Więcej informacji na temat oferty można znaleźć na stronie: https://www.intime.pl/trening-ems-warszawa/.

Można także zdecydować się na zakup urządzeń przeznaczonych do samodzielnych treningów EMS.

Jak działają treningi łączone z elektrostymulacją mięśni?

Elektrostymulacja mięśni powoduje, że możliwe jest uzyskanie jeszcze lepszych efektów treningowych. 

W trakcie doprowadzania impulsów elektrycznych do mięśni znacznie silniej się one kurczą. Dodatkowo impulsy pozwalają na stymulowanie nawet głęboko położonych mięśni, które są trudniejsze w wyćwiczeniu.

Wobec tego treningi elektrostymulacji mięśniowej pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów w zestawieniu ze zwykłymi treningami. W takim przypadku 20 minut treningu EMS porównywalne jest z nawet około 2 lub 3 godzinami spędzonymi na siłowni lub podczas ćwiczeń fitness!

Dodatkowym atutem EMS jest możliwość korzystania z treningów dopasowanych specjalnie do konkretnych celów, ponieważ impulsy mogą być wtedy specjalnie dostarczane do mięśni, by wspierać ich działanie w rytm ćwiczeń.

Jakie są główne wskazania do treningów EMS?

Treningi EMS są przeznaczone dla każdej osoby, która chciałaby ćwiczyć efektywniej i przeznaczać na swoje treningi mniej czasu, na przykład ze względu na swoją pracę czy rodzinne obowiązki.

Elektrostymulacja mięśniowa jest rekomendowana między innymi w poniższych celach:

  • redukcja tkanki tłuszczowej – można wtedy szybciej spalić nadmiar tłuszczu i wyszczuplić sylwetkę
  • modelowanie figury – możliwe jest podkreślenie jej linii, na przykład spłaszczenie brzucha, uniesienie pośladków
  • zwiększenie masy i siły mięśni – dzięki temu można uzyskać też lepsze wyniki sportowe
  • poprawa kondycji – treningi EMS budują lepszą kondycję, co ma duże znaczenie dla każdej osoby
  • zmniejszenie bólów mięśniowych, bólów kręgosłupa – dzięki temu treningi te polecane są też dla osób pracujących w pozycji siedzącej
  • redukcja obrzęków – treningi wspomagają przepływ limfy oraz usuwanie nadmiaru wody z organizmu

Udostępnij