Dom i wnętrze

Czy warto kierować się modą urządzając wnętrze?

Czy warto kierować się modą urządzając wnętrze?

Głównym wyznacznikiem trendów dla branży wnętrzarskiej są zagraniczne targi designu i wyposażenia wnętrz. Jedna z największych, a zarazem najpopularniejszych tego typu imprez w Europie odbywa się w Mediolanie. To stąd do Polski docierają wnętrzarskie nowinki i aktualne trendy. Czy warto się nimi kierować urządzając wnętrze? 

Trend się zmieni, wnętrze pozostanie – czyli dlaczego z rezerwą podchodzimy do światowych trendów wnętrzarskich?

Trend to coś ulotnego. Zmienia się co sezon, a czasami nawet kilka razy w roku… A nasze wnętrza? Polacy są przywiązani do swoich domów i mieszkań. Służą nam one przez lata, dlatego dążymy do tego, żeby były praktyczne, funkcjonalne i uniwersalne pod względem estetyki. To jeden z powodów, dla których jako społeczeństwo podchodzimy z pewną rezerwą do najnowszych trendów. Jedne przyjmujemy, inne odrzucamy. I nie ma w tym absolutnie nic złego. To trendy są dla nas, a nie odwrotnie. 

Projektowanie wnętrz nie polega na bezrefleksyjnym wdrażaniu tego, co aktualnie modne i promowane w katalogach wnętrzarskich. Nie oznacza to jednak, że urządzając swoje wnętrza masz ignorować to, co dzieje się na rynku. Przeciwnie, nowe rozwiązania i świeże pomysły to doskonałe źródło inspiracji, a także wiedzy. Trendy zmieniają się wraz ze zmianą technologii. Te otwierają przed Tobą zupełnie nowe możliwości w zakresie praktycznej i funkcjonalnej aranżacji przestrzeni, która może równocześnie być urządzona z ponadczasową elegancją, w stylu zgodnym z Twoimi indywidualnymi preferencjami. 

Trendy w 2022 – Na co warto zwrócić uwagę?

Aktualnie najmodniejsze są wnętrza utrzymane w kolorach ziemi. Niezmiennie od lat popularnością cieszy się styl skandynawski i japoński, a także powstały na ich bazie styl japandi. Inwestorzy, którzy bardziej odważnie posługują się kolorem we wnętrzach sięgają natomiast po zielenie – królują odcienie od mięty i szałwi, aż po zdecydowanie ciemniejsze tony. 

W dodatkach również króluje bliskość natury. Znajduje ona wyraz w biomorficznych kształtach i wzorach, które zbliżają do natury i tym samym pozytywnie wpływają na samopoczucie osób korzystających z danych pomieszczeń. Wpływ psychologii barw widać także w miksowaniu mocnych wzorów i kolorów. Te trendy to wynik pandemii, która w sposób negatywny odbiła się na naszej psychice. Innym wpływem pandemii obserwowanym w aktualnych trendach wnętrzarskich jest dobór materiałów. Inwestorzy poszukują materiałów łatwych do utrzymania w czystości, co może wpłynąć na pozytywne zmiany rodzimego rynku mebli tapicerowanych, które niezmiennie od lat nastręczają trudności w czyszczeniu. 

Projektowanie wnętrz z Balicka Design – Maksymalna radość na co dzień, przez wiele lat

Trendy w projektowaniu oczywiście bierzemy pod uwagę, ale nie są one najważniejsze. W naszej pracy czerpiemy pełnymi garściami z wnętrz charakterystycznych dla wielu zakątków świata, z różnych stylów i różnych trendów. To nasze inspiracje, które elastycznie dopasowujemy do oczekiwań i potrzeb Klienta. W ten sposób tworzymy spersonalizowane projekty wnętrz, które są przyjemne dla oka, a zarazem przytulne, praktyczne i funkcjonalne. Jesteśmy przekonani, iż podobnie jak w branży odzieżowej, całkowite zaufanie aktualnym trendom to złe rozwiązanie. Projektowanie wnętrz wymaga bowiem uwzględnienia bardzo wielu czynników, takich jak metraż, układ wnętrza, funkcje, które musi pełnić, oraz cały wachlarz indywidualnych potrzeb, oczekiwań i gustów ludzi, którzy to wnętrze będą na co dzień użytkować przez najbliższych kilka czy kilkanaście lat.  

Udostępnij